Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów, które wypada 14 października jest zawsze uroczyście obchodzone w naszym Internacie.

Tegoroczne święto miało dla nas szczególne znaczenie także pod innym względem, obchodziliśmy bowiem okrągłą, 250 - rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. To właśnie w 1773 r. ówczesny król Polski, Stanisław August Poniatowski, zainicjował przedsięwzięcie, rzutujące w kolejnych latach na stan wykształcenia młodych Polek i Polaków. Wraz z zaistnieniem Komisji, wprowadzono w naszym kraju jednolitą organizację szkolnictwa, a nauka mogła odbywać się, po raz pierwszy całkowicie prawomocnie, w języku polskim. Od tamtej pory każdy uczeń uzyskał dostęp do zdobywania wiedzy, przekazywanej przez nauczycieli w rzetelny i przystępny sposób. Dzięki temu młodzi ludzie co roku uczą się czegoś nowego, aby w ten sposób przygotować się do dorosłego życia.

Uroczystość uświetniła perfekcyjnie przygotowana część artystyczna. Autorskie przedstawienie Koła teatralnego Internatu ZSG „Metanoia”. Spektakl był prawdziwie magiczny; utalentowani aktorzy, profesjonalni muzycy, cudowni konferansjerzy muzyczni spowodowali, że wszystkim widzom zapierało dech w piersiach. Występ artystyczny był formą podziękowania Wychowanków Internatu , jaką mogli złożyć swoim nauczycielom – wychowawcom , którzy każdego dnia dokładają cegiełkę do ich przyszłości. Na zakończenie uroczystości  Pani Kierownik Barbara Jurkowska wygłosiła przemówienie, w którym złożyła obecnym nauczycielom i pracownikom Internatu ZSG życzenia pomyślności w życiu prywatnym, zdrowia, zasobności i szczęścia w rodzinach, a także satysfakcji oraz sukcesów w pracy
z uczniami. Pani Kierownik przypomniała, iż jak co roku Dzień Edukacji jest okazją do refleksji i podsumowań. Pracujemy z młodymi, wrażliwymi ludźmi, którzy poszukują życiowej drogi. Ważne jest, by zachęcić ich do wnikliwego poznawania świata, gdyż tylko wtedy mogą dokonać mądrych wyborów. Dziękuję Państwu za trud włożony w nauczanie i wychowanie młodzieży, stawianie jej wymagań i wspieranie w ich osiąganiu. Mimo że zabrzmi to patetycznie, warto powiedzieć, że nasz zawód jest trudną i odpowiedzialną misją. Raz jeszcze dziękuję Państwu za pracę i poświęcenie, gratuluję sukcesów i życzę spełnienia w życiu oraz w pracy. Słowa podziękowania złożył także Samorząd Internatu ZSG , w imieniu którego głos zabrała Przewodnicząca – Zosia Szewczyk.